Zabezpieczenie auta na zimę.

IMG_4648

Ponieważ nastała już jesień a zima zbliża się wielkimi krokami w dzisiejszym artykule przybliżę temat zabezpieczenia lakieru na okres zimowy. Przede wszystkim każde auto powinno być minimum dwa razy w roku poddane dogłębnemu zabiegowi oczyszczenia lakieru z nalotów środowiskowych, oczyszczenia felg, nadkoli, wnęk a następnie zabezpieczone dobrym woskiem. Tego typu zabiegi pozwalają utrzymać auto dobrym stanie wizualnym, nagromadzony w zakamarkach nadkoli i progów nie przyczynia się do powstawania ognisk korozji, lakier zachowuje połysk i gładkość. W rezultacie przyczynia się to również do zwiększenia wartości rynkowej auta i ewentualnego zysku przy sprzedaży. Zabiegi tego typu najlepiej wykonać po zimie czyli po najtrudniejszym i najbardziej obfitym we wszelkiego rodzaju niesprzyjające warunki okresie oraz na jesieni aby zabezpieczyć auto przed nadchodzącym okresem zimowym.

Dzisiaj poruszę temat zabezpieczenia auta przed zimą. W jakim celu wykonuje się takie zabiegi i jakie korzyści z tego płyną dla właściciela pojazdu? Najbardziej oczywisty jest aspekt wizualny który widać na pierwszy rzut oka. Zabezpieczenie lakieru nie zawsze musi się wiązać z mocną korektą lakieru ale nawet delikatne jednoetapowe odświeżenie z usunięciem powstałych w czasie użytkowania oksydacji przywraca lakierowi połysk, gładkość i głębię koloru a auto wygląda jakby dopiero co wyjechało z salonu.

IMG_2222

Zdjęcie powyżej doskonale obrazuje jak w wyniku delikatnego odświeżenia usunięte zostały zmatowienia powstałe w wyniku użytkowania auta i diametralnie zmienił się odcień lakieru na bardziej soczysty. Zabezpieczenie woskiem lub powłoką kwarcową/ceramiczną dodatkowo pozwala utrzymać taki stan przez długi czas, ponieważ chroni w pewnym stopniu powierzchnię lakierowaną przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Kolejną korzyścią jest zdolność odpychania wody i brudu. Nie raz zapewne zdarzyło się Wam jeździć w deszczu samochodem i zawsze auta mocno się brudziło. Dzieje się tak ponieważ brud drogowy mocno przywiera do niezabezpieczonego lakieru. Zabezpieczenie lakieru nie polega tylko na nałożeniu powłoki. Auto trzeba dokładnie przygotować, usunąć naloty i wszelkie zabrudzenia które na stałe przywarły do lakieru takie jak drobiny smoły, gumy itp. Po dokładnym umyciu auta oraz usunięciu smoły i asfaltu produktami chemicznymi oczyszcza się lakier za pomocą tzw. glinki czyli masy plastycznej  która służy wyciągnięcia z lakieru osadów środowiskowych takich jak soki drzew, pyły i inne zabrudzenia osadzające się trwale w porach lakieru. Więcej na temat glinkowania możecie przeczytać tutaj: http://www.kanar-customs.pl/blog/valetpro-yellow-poly-clay-test-produktu-i-opis-dzialania/ . Wszystkie te procesy mają na celu uzyskanie maksymalnej gładkości i śliskości powłoki lakierniczej co w połączaniu z zabezpieczeniem daje nam możliwie idealnie równą powierzchnię do której brud nie przywiera a dodatkowo woski/powłoki mocno wzmacniają właściwości samooczyszczania się lakieru.

Powyższy film ukazuje kolejną zaletę zabezpieczenia czyli znaczne ułatwienie bieżącej pielęgnacji pojazdu oraz duże zdolności hydrofobowe powłoki. Jak wiadomo w zimę nie zawsze jest możliwość częstego mycia pojazdu ze względu na panujące warunki atmosferyczne, jednak jeśli tylko występuje plusowa temperatura można skorzystać z myjni bezdotykowej i w szybki i bezpieczny sposób usunąć zabrudzenia z lakieru.  Także podczas jazdy w jesiennym deszczu nasze auto przez dłuższy czas pozostaje czyste ponieważ mokre zabrudzenia nie przywierają do lakieru. Wiadomy wszystkim jest fakt że nagromadzenie dużej ilości błota, brudu, soli drogowej może prowadzić do powstawania ognisk korozji co może prowadzić do trwałego uszkodzenia perforacji nadwozia.

Czy warto zabezpieczać auto przed okresem zimowym? Jak najbardziej tak. Samochód to duża inwestycja i cieszy mnie fakt, że coraz większa część społeczeństwa przestaje je traktować przedmiotowo jak kolejne urządzenie ułatwiające nam życie. Zaczynamy dbać o swoje samochody i a na ulicach coraz częściej widzimy czyste i zadbane auta także w okresie zimowym. Coraz więcej osób korzysta z wszelkiego rodzaju zabezpieczeń lakieru których jest na rynku mnóstwo a każde ma inne właściwości. Aby dobrać odpowiednią powłokę zalecam kontakt ze specjalistami którzy w czasie rozmowy pomogą dobrać nam produkt odpowiedni dla naszego auta, stylu jazdy i częstotliwości korzystania z pojazdu.

IMG_4645 IMG_4646 IMG_4647 IMG_4649

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *