Zabezpieczenie lakieru powłoką kwarcową – Cquartz UK

cquartz uk

Moi klienci coraz częściej pytają o powłoki kwarcowe, co to jest, w jakim celu się je stosuje oraz najważniejsze jak długo utrzyma się na lakierze. W kilku słowach postaram się przybliżyć ten popularny w ostatnim czasie temat.

Zacznijmy od tego czym jest i jakie ma spełniać zadanie powłoka tego typu. Idąc za zapewnieniami producentów powłoka tego typu zawiera wyhodowane kryształy kwarcu o grubości  0.5 ~ 1 (μ) , czyli jednej milionowej milimetra które po aplikacji łączą się z cząsteczkami lakieru tworząc bardzo trwałą powłokę.

coating diagram

Podczas aplikacji produktu bardzo ważne jest idealne przygotowanie i oczyszczenie powierzchni. W przypadku aut używanych ze sporym przebiegiem niezbędna jest korekta lakieru czyli usunięcie możliwie jak największej ilości rys, zmatowień i innych uszkodzeń lakieru. Oczywiście koniecznie jest również usunięcie nalotów ze smoły, wszelkich osadów drogowych i środowiskowych. Dobre przygotowanie powierzchni zapewni nam trwałe wiązanie co z kolei przekłada się na trwałość i pozostałe właściwości produktu.

Oczywiście dla klienta kluczową sprawą jest jakie korzyści daje zabezpieczenie samochodu tego typu powłoką, tak jest samochodu ponieważ „kwarc” można aplikować nie tylko na lakier ale również na szyby, reflektory szklane i plastikowe, felgi oraz wszelkie elementy z plastiku czy vinylu. Oczywiście najważniejszą zaletą są właściwości hydrofobowe czyli duża zdolność do odprowadzania wody w zabezpieczonej powierzchni.

 

Kolejną ważną zaletą jest duża zdolność do odpychania brudu i zanieczyszczeń co jest szczególnie ważne podczas intensywnego użytkowania auta. W dużym stopniu ułatwiona jest również bieżąca pielęgnacja samochodu ponieważ zanieczyszczenia znacznie mniej przylegają do powierzchni w porównaniu do klasycznych wosków naturalnych czy syntetycznych. Ostatnim równie ważnym aspektem jest zabezpieczenie przed promieniowaniem UV, czyli ochrona przed płowieniem lakieru i elementów z tworzyw sztucznych. Po prawidłowej aplikacji producenci podają trwałość w granicach 2 lat lub około 30 tyś. kilometrów. Z moich obserwacji wynika, że jest to miarodajny wynik jednak zależy w dużej mierze od sposobu pielęgnacji danego auto. Długotrwałe stosowanie mocno zasadowych detergentów czy też  bardzo częste mycie mechaniczne z pewnością skróci żywotność produktu. Należy pamiętać, że powłoka nie jest permanentna z czasem oczywiście ulega zużyciu i tylko od właściciela pojazdu zależy jak długo utrzyma się ona na aucie. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli cieszyć się właściwościami produktu przez długi czas.

Na koniec ostatnie najbardziej frapujące pytanie. Jak to jest z tym zabezpieczeniem przed rysami? Nie ma się co oszukiwać, nie ma na rynku produktu który zapewni nam 100% ochronę przed zarysowaniami. Jednak powłoka kwarcowa w dość znacznym stopniu chroni miękkie lakiery przed powstaniem hologramów powstających przy wycieraniu czy myciu auta.

Na koniec kilka filmów prezentujących właściwości powłoki kwarcowej Cquartz i zdjęcia po aplikacji Cquartz UK wykonanej przeze mnie na nowej Hondzie CRV.

 

Bookmark the permalink.

2 Comments

 1. lip 2016, 18:57
  Witam serdecznie, na dniach odbieram nowy Avensis sedan i będę go aplikować Cquartz UK Edition.
  Mam pytanie do kolegów jaki czas jest potrzebny między warstwami? Jedni piszą że godzina a inni że 12 godzin.
  Mam zamiar położyć dwie warstwy.
  Pozdrawiam Lech

  • W przypadku Cquartz UK zalecane są 1 do2 godzin przerwy między warstwami. Czas zależy od temperatury i wilgotności powietrza, co wiąże się z czasem wiązania powłoki. Im zimniej tym dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *